Ceník palubek

Ceny palubek se velice výrazně liší v závislosti na použitém materiálu, délce, tloušťce, tvrdosti a plánovaném využití. Zatímco obkladové palubky se dají pořídit v ceně od dvou set korun za metr čtvereční, palubky podlahové vycházejí zhruba i přes pět set korun za čtvereční metr. Jak na tom ale jednotlivé typy palubek jsou, si povíme v následujících řádkách.

Pokud se podíváme pro začátek do ceníků podlahových palubek, najdeme tři používané materiály: smrk, borovici a modřín. Dodávají se zpravidla ve dvou velikostech, menší s tloušťkou devatenácti milimetrů a šířkou sto třiatřiceti milimetrů, větší pak ve s tloušťkou osmadvaceti milimetrů a šířkou sto padesáti tří milimetrů. Pokud se podíváme tedy na cenu podlahových palubek smrkových, menší variantu v kategorii A zakoupíme za cenu kolem tří set korun za metr čtvereční, kategorii B pak za zhruba dvě stě padesát korun. Variantu větší pak v kategorii A za přibližně čtyři sta korun, kategorii B za tři sta korun. Pokud se podíváme na kvalitnější borovici, ceny menší varianty jsou v obou kategoriích velice podobné, u většiny výrobců dokonce naprosto stejné. Rozdíly v cenících najdeme až u větší varianty palubek. Kategorie A vyjde zhruba na čtyři sta padesát korun, cena kategorie B se pak pohybuje kolem sto dvaceti korun. Nejkvalitnější modřínové desky jsou pak ještě o něco dražší, cena menší varianty se pohybuje kolem tří set padesáti korun za metr čtvereční, cena větší verze se pak pohybuje v rozmezí mezi čtyřmi sty a šesti sty korunami za metr.

Cena obkladových palubek se pohybuje podobně jako u plotovek spíše v řádu desítek korun. Délky v desce od dvou do pěti metrů se pak dají pořídit v cenách kolem osmdesáti až sto padesáti korun, opět v závislosti na tloušťce a typu použitého dřeva.

V cenících palubek pak figurují ještě plastové palubky. Jejich cena je ještě nižší, pohybuje se mezi osmdesáti až stočtyřicetin korun za metr čtvereční.