Plotovky

Pokud se rozhodnete pro stavbu plotu u domu či zahrady, začnete jako první řešit otázku, jaký že máte zvolit materiál. Pokud chcete před domem stavět plot víceméně okrasný, ale stále účelný, zůstávají pro vás tři možnosti. Postavit plot kovový, plastový, nebo jedna z nejlepších variant – plot dřevěný. V okamžiku, kdy se nakonec rozhodnete právě pro materiál, jímž je dřevo, začnete se probírat různými katalogy plotovek, ve kterých najdete nejen jednotlivé výkroje a velikosti, ale třeba i nástřiky a laky. Aby se dalo lépe některou z plotovek doporučit, je potřeba si stanovit, co od plotu vlastně člověk očekává.

Nejčastějším a snad nejpoužívanějším dřevem pro plotovky a stavbu plotů je dřevo smrkové. Pro toto využití má optimální vlastnosti a zároveň je ho dostatek i v České republice. Plotovky se pak prodávají ve stovkách variant výkrojů, takže je jejich volba už pouze na vás. V poslední době je velice oblíbenou možností i kombinování několika výkrojů plotovek, čímž vzniká velice zajímavý a kreativně působící „paskvil“.

Pokud se již rozhodnete, který tvar výkroje by měl váš plot a potažmo i dům zdobit, je na vás prakticky už jen rozhodnutí, jestli si plotovky rovnou od výrobce nechat ošetřit i laky nebo nástřiky. Samozřejmě opět záleží na vaší finanční situaci a ochotě do plotu investovat. Z praktického hlediska bychom ale rozhodně doporučovali využít této služby. Výrobní nástřiky totiž probíhají pod takovým tlakem, kterého by se obyčejnému kutilovi nikdy nepodařilo docílit. Dřevo je tak napuštěno i hloubkově, zatímco při klasickém lakování se lak dostane jen na povrch plotovky. Životnost plotovky, která prošla nástřikem je tak daleko vyšší, než životnost plotovky, která prošla pouze klasickým procesem lakování. Samozřejmě ale i u plotovek výrobně nastříkaných je nutné pravidelné ošetřování laky, případně i barvami. Rozhodně ale toto ošetření není nutné vykonávat s takovou četností, jako u plotovek, které technickým nástřikem neprošly.