Obkladové palubky

Obkladové palubky se pro interiéry vyrábějí ze dřeva, pro venkovní užití pak jak ze dřeva, tak z plastů. Obkladové palubky se vyrábí prakticky ve stovkách variant různých barev, tloušťek, druhů dřeva a profilů. K čemu vlastně ale obkladové palubky slouží?

Jak již samotný název tohoto obchodního artiklu napovídá, obkladové palubky se používají na dekorační či užitné obklady zdí v interiérech nebo exteriérech. Dřevěné interiérové palubky se v posledních letech stávají velice oblíbenou a skoro až nedílnou součástí chalup, chat a zahradních domků.

Na český trh se z největší části palubky určené k obkládání dováží ze zahraničí, zejména pak z Německa. Značná část palubek se ale vyrábí i v České republice. Délka takovýchto obkladových palubek se pohybuje v rozmezí od dvou set deseti centimetrů do pěti set deseti centimetrů, s odstupem po třech stech milimetrech. Co se týče šířky, ta se pohybuje mezi šestadevadesáti a sto jednadvaceti milimetry. Do interiérů se pak používají palubky o tloušťce devíti a půl milimetru nebo dvanácti a půl milimetru, pro vnější užití jsou pak nejvhodnější palubky o tloušťce devatenácti milimetrů.

Palubky se v základu dělí do tří tříd na A, B a C. Jednotlivé třídy se liší sukovitostí a zdravostí dřeva, ze kterého byly palubky vyrobeny. Jejich užití se potom stejně tak mění, protože každá třída má trošku jiné fyzikální vlastnosti a tím pádem i již zmiňované možnosti užití.

A jak se vlastně obkladové palubky ošetřují? Dřevo si ještě před instalací musí zvyknout na místo, ve kterém bude následujících několik let působit. Je proto nutné, nechat ho čtrnáct dní až měsíc odstát v místnosti určení. Dřevo se tak přizpůsobí vlhkosti této místnosti a předejdete tak jeho pozdějšímu pracování, které může způsobit třeba „rozšklebení“ už obložené zdi. Rozhodně se ale nesmí nechat ve fólii, dřevo by se pouze zapařilo, což by později mohlo dělat neplechu. Pokud máte palubky již nainstalované, nezapomeňte je pravidelně ošetřovat nátěry a laky, aby se vám do nich například nepustil červotoč, nebo některý jiný škůdce.