Podlahové palubky

Palubky nachází své uplatnění, i co se týče pokrytí podlahových ploch. Vzhledem k tomu že podlahy ale díky ustavenému nábytku a častému chození trpí daleko vyšším zatížením, než palubky například obkladové, vyžadují palubky podlahové poněkud odlišné vlastnosti a vlastně i odlišný výrobní proces. Jaká je tedy specifikace podlahových palubek a jak by plocha podlahy měla být na jejich položení připravena? Pokusíme se to objasnit na následujících několika řádcích.

Ve srovnání například s plovoucí podlahou či v poslední době oblíbeným linoleem se vzorem dřevěných parket, mají podlahy udělané z palubek svůj půvab. Jde totiž pořád o masivní dřevo, voňavá a svým způsobem teplá, navíc má také daleko delší životnost, nejenom díky tomu, že palubky můžete i několikrát přebrousit a budou stále vypadat jako nové. Své uplatnění nacházejí nejčastěji na chatách a chalupách, nebo rodinných domech. Na výrobu podlahových palubek se používá výhradně dřevo tvrdých jehličnatých stromů, smrku a borovice. Jak se tedy podlaha složená z palubek instaluje?

Základem všeho je nechat dřevo si zvyknout na svou novou místnost. Mělo by v ní tedy stát alespoň čtrnáct dní před samotnou montáží. Na vybetonovanou podlahu si připravíme konstrukci z kónických latí, poměrně hustou čtvercovou síť. Je poměrně vhodné umístit do vzniknutých prázdných čtvercových prostorů izolační hmotu, která se dá koupit prakticky v každém obchodě pro kutily. Rozhodně je ale dobré se poradit s odborníkem. Potom, co máme vše připravené, začneme s montáží samotných podlahových palubek. Podlahové palubky na konstrukci připevňujeme vruty, které by měly být dlouhé alespoň pět centimetrů, protože samotné palubky jsou vysoké něco přes dva centimetry. Palubky se ovšem nesmí v žádném případě lepit žádným lepidlem nebo tmelem. Dřevo je přírodní materiál, který musí dýchat z obou stran, jak z vrchu, tak zespodu. Lepidlo nebo tmel by tuto rovnováhu narušilo a dříve či později by tropilo neplechu.

Jak se ale o podlahu složenou z palubek později starat? Rozhodně je dobré každoročně podlahu přelakovat nějakým ze širokého sortimentu laků na dřevo. Pokud se vám bude po několika letech zdát podlaha prošlapaná, můžete jí ještě před přelakováním přebrousit a tím ji také srovnat. Podlaha pak bude opět několik let vypadat jako nová.