Plastové palubky

Plastové palubky nacházejí nejčastěji své uplatnění při dokončování podhledů u střech rodinných domů. Na trhu jsou však i palubky, kterými se obkládají celé domy, nebo častěji průmyslové objekty. Takto „omítnuté“ domy jsou pak daleko jednodušší na údržbu, což je zejména u obrovských průmyslových objektů velice důležité.

Plastové palubky jsou nejčastěji tvořeny lamelami s komůrkovým systémem opatřeným perem a drážkou, která umožňuje velice snadnou instalaci. Palubky jsou vyráběny z velice kvalitního PVC, které zajišťuje optimální vlastnosti. Největšími výhodami palubek jsou snadná a rychlá instalace, která na rozdíl od dřevěných obkladových i podlahových palubek nevyžaduje žádné speciální nástroje, dobrá odolnost vůči mrazu a UV záření, snadná údržba a omyvatelnost a navíc jsou plastové palubky bez nároku na jakoukoliv dodatečnou povrchovou úpravu. Plastové palubky se používají nejen ve variantě obkladové, ale také ve variantě podlahové. Ty jsou na rozdíl od palubek obkladových tlustší, bytelnější, pevnější a celkově odolnější jakékoliv zátěži.

Jak se ale plastové palubky instalují a co všechno obnáší jejich dodatečná údržba? Instalace je opravdu jednoduchá. Na zeď si nachystáte dřevěnou konstrukci tak, abyste palubky, které se vyrábějí v délce zhruba pěti metrů, uchytili alespoň na čtyřech až pěti místech. Na tuto konstrukci se pak palubky přichytávají klasickými vruty do dřeva a hlavičky se zapravují obyčejnou čepičkou z plastu a gumy. Jednotlivé palubky do sebe zapadají do vodících lišt, které velice výrazně připomínají zámkový systém plovoucích podlah. Instalace plastových palubek na jednu zeď pak trvá pouze několik hodin, celý dům tak můžete obložit během jednoho dne. Zdi obložené plastovými palubkami se pak téměř nemusí udržovat. Na světlejších barvách je sice patrná každá nečistota, na druhou stranu ale stačí palubku pouze přetřít navlhčeným hadrem. A v tom také víceméně spočívá veškerá údržba plastových palubek. Žádné dodatečné úpravy, žádné dodatečné nátěry. A životnost je také poměrně vysoká, pokud palubky nemusí odolávat nadměrným mrazům a nadměrnému zatížení UV zářením, měly by vydržet až přibližně pětadvacet let.